Estetická plastická chirurgie

Na nespokojenost s vlastním vzhledem existuje řešení - návštěva atestovaného plastického chirurga, který dokáže vybrat a správně načasovat jednotlivé výkony pro  každého klienta či klientku  přímo „na tělo“ s ohledem na individuální požadavky a dispozice. Pomoci Vám může přehled nejčastěji prováděných zákroků v jednotlivých věkových skupinách.

Proces stárnutí pleti po šedesátce provází řada nepříjemných proměn – ztráta pružnosti kůže, barevné změny (objevují se výraznější pigmentace) až dramatické prohloubení vrásek. Většina změn je ještě řešitelná za pomoci radikálnějších invazivních metod (face-lift, neck-lift, brow-lift ) často  doplněné výplněmi vlastním tukem (lipografting, lipofiling)  či využití terapie obohacenou plasmou  (tzv. PRP – platelet rich plasma). Jako doplňkové metody jsou vhodné laserové kúry k omlazení pleti.

Výkony

Plastická operace nosu (Rhinoplastika)

Plastickou operací nosu lze dosáhnout zmenšení nebo zvětšení velikosti nosu, lze upravit tvar špičky nebo nosní přepážky. Nos lze zkrátit nebo jej prodloužit. Často se jedná o komlexní operaci upravující nosní asymetrii.

Výkon je zpravidla prováděn v celkové anestezii.

Po výkonu je na nos přiložena sádra, která se po 10-14 dnech odstraní. V nosních dírkách je tamponáda, která se odstraňuje za 2-3 dny. Fyzická zátěž se nedoporučuje minimálně 4 týdny po zákroku.

Plastická operace očních víček (Blepharoplastika)

Při  plastické operaci  očních víček se  zpravidla jedná o úpravu povislých horních a /nebo dolních víček odstraněním  kožních nadbytků a tzv. tukových prolapsů.

Výkon je zpravidla prováděn v lokální anestezii.

Po výkonu se doporučuje omezit fyzickou aktivitu, sledování televize a práci na počítači minimálně po dobu jednoho týdne. Oči mohou být citlivější na světlo a zvýšeně slzet. Proto se v tomto období doporučuje nošení slunečních brýlí. Nejpozději do deseti dnů po operaci se stehy odstraňují. Nejvýraznější otoky mizí při důkladném obkladování již v průběhu prvních pooperačních dnů. Většina klientů se za sedm až deset dnů vrací zpět do zaměstnání.

Korekční operace obočí (Brow-lift)

Korekční operací lze obočí  pozvednout, změnit jeho tvar a řešit také jeho asymetrii.

Podle rozsahu operačního výkonu se provádí pozvednutí obočí buď v místním znecitlivění, analgosedaci či celkové anestezii.

Po operaci se objevují otoky a krevní podlitiny, jenž vymizi do 14 dnů.

 

Korekční operace čela (Forehead-lift)

Při plastické operaci čela se vypíná kůže a pozvedává povislé obočí odstraněním přebytků kůže i tukové tkáně a úpravou svalů.

Výkon se provádí nejčastěji v celkové anestezii. V některých případech může být proveden v lokální anestezii, která je kombinovaná se sedativy (analgosedací).

Po výkonu je nutné dodržet klidový režim nejméně 1 - 2 týdny. Stehy se obvykle odstraňují 10 - 14 den po operaci.

 

Plastická operace obličeje (Face-lift)

Face-lift je plastická operace obličeje, kdy se odstraněním přebytečné kůže, podkožního tuku a zpevněním vazivového aparátu vypne kůže obličeje. Face-lift se často kombinuje s plastickou operací krku.

Výkon je možné provádět v celkové anestezii nebo v analgosedaci. Výkon trvá 1,5 -3 hodiny.

Po výkonu : Zavedené dreny se obvykle odstraňují druhý den po operaci a pacient odchází do domácího ošetření. V individuálních případech může hospitalizace trvat déle. Celkový obvaz hlavy se odstraňuje obvykle třetí až pátý den po operaci a pokud jsou použity nevstřebatelné stehy, jejich vyjmutí se provádí sedmý až desátý den po operaci. Doba rekonvalescence je obvykle v rozmezí jednoho až dvou týdnů. Výraznější fyzická zátěž se nedoporučuje po dobu jednoho měsíce.

Plastická operace krku (Neck-lift)

Plastická operace krku bývá velice často prováděna v kombinaci s plastickou operací obličeje, kdy se při vytažení kůže v oblasti tváře vypne i kůže z oblasti krku. Tento výkon můžeme provádět i samostatně bez operace obličeje, kdy se  odstraní  přebytečná kůže v oblasti krku, popř. se odsaje tuk z oblasti pod bradou.

Výkon se provádí v celkové anestezii nebo analgosedaci.

Doba rekonvalescence je obvykle v rozmezí jednoho až dvou týdnů. Výraznější fyzická zátěž se nedoporučuje po dobu jednoho měsíce.

Plastická operace prsů –zvětšení (Augmentace)

Zvětšení prsou spočívá v chirurgickém vložení implantátů pod žlázu nebo velký prsní sval za účelem zvětšení objemu prsů a zlepšení tvaru. Každý implantát má svůj doklad o čísle a velikosti implantátu a tento je vydáván po operaci každé pacientce.

Výkon je prováděn v celkové anestezii, trvá přibližně 1-2 hodiny.

Hospitalizace po operaci trvá 1-2 dny, rekonvalescence většinou 7-14 dní.

Po výkonuje nutné prsa během dne i noci fixovat speciální podprsenkou, jejíž nošení se doporučuje 6-8 týdnů po operaci. Jeden měsíc po operaci se doporučuje při spaní poloha na zádech a omezení sportovních aktivit. Do zaměstnání se můžete vrátit přibližně po 10-14 dnech v případě fyzicky nenáročné práce.

Plastická operace prsů – zmenšení (Redukce)

Při zmenšení prsou je operačně odstraněna přebytečná prsní tkáň, součástí výkonu může být v případě potřeby také modelace.

Operace se provádí v celkové anestezii a trvá 2-3 hodiny.

Po výkonu je nutné nosit 3-4 týdny kompresivní podprsenku, hospitalizace trvá 1 den, do práce lze jít po týdnu a sportovní aktivity zahájit nejdříve po měsíci.

Liposukce

Liposukce je zákrok, u kterého se aktivně odstraňují lokalizované tukové zásoby za účelem formování postavy (bodyconturing) na jednom či více místech těla. Tuk uložený v určité části těla je rozrušen pomocí kanyly. Poté je tuk z těla odsát s využitím podtlaku. Liposukce je vhodná tehdy, pokud máte tukové zásoby v tzv. problémových partiích vašeho těla, které nelze odstranit cvičením ani dietou.

Při tumescentní liposukci je anestetikum součástí roztoku vpravovaného pod kůži odsávané oblasti, jde o anestezii lokální. Doba operace záleží na rozsahu výkonu (1-3 hodiny).

Po výkonu se doporučuje nosit kompresivní prádlo přibližně 6-8 týdnů, sportovní aktivity vynechat nejméně 6 týdnů. Návrat do práce je možný i za 3 dny.

Laserová epilace

Laserová epilace trvale redukuje nežádoucí ochlupení. Principem je destrukce vlasové cibulky pomocí laserového paprsku.

Výkon se provádí bez anestezie.

Po výkonu  je důležité chránit se před sluncem,  je vhodné po ošetření používat krém s vysokým ochranným faktorem (nejlépe 50+).

 

Odstranění znamének a kožních výrustků

Laserem lze odstranit kožní výrůstky, bradavičky, fibromy či mateřská znaménka. Paprsek laseru řízený počítačem se zaměří na ošetřovanou plochu a po velmi jemných vrstvičkách odpařuje tkáň. Dochází k rychlému hojení a většinou nejsou nutná další ošetření či kontroly.

Výkon se provádí v lokální anestezii.

Bezprostředně po zákroku se v místě ošetření objeví malá ranka podobná odřenině. V průběhu hojení vznikne drobný stroupek. Ošetřené místo je třeba pečlivě chránit před slunečním zářením minimálně po dobu několika měsíců. Doporučuje se užívat krém s vysokým ochranným faktorem (50+).

Odstranění rozšířených žilek laserem

Odstranění rozšířených žilek  se provádí cévním laserem. Laserový paprsek   reaguje  s červeným krevním barvivem a pomocí tepla skoaguluje nežádoucí cévky. Díky přesnému zaměření paprsku nedochází k poškození okolní tkáně. Laserové přístroje  jsou vybaveny chlazením pokožky, které předchází tvorbě stroupků a dalšímu poškození pokožky.

Ve většině případů není nutno používat anestezii. Pouze u rozsáhlých zákroků se používá znecitlivující krém.

Po zákroku může být  ošetřené místo mírně zarudlé, zarudnutí by však mělo vymizet během několika minut až hodin. Ošetřované místo by se nemělo po několik dalších dnů  zbytečně namáčet a několik týdnů po ošetření je třeba vyvarovat se slunění a používat krémy s vysokým ochranným faktorem (50+).

Odstranění rozšířených žilek injekční metodou-skleroterapie

Skleroterapie je postup, který je doporučován, pokud trpíte malými varixy (menšími červenými či promodralými žilkami o průměru 1– 4 mm). Léčba spočívá v injekční aplikaci speciální látky přímo do žilky tenkou jehličkou. Žilka je zevnitř chemicky zničena a následně ji tělo samo vstřebá.
Aby sklerotizace přinesla efekt, je nutno po zákroku končetiny bandážovat elastickými obinadly, nebo kompresivní punčochou. Komprese zabraňuje zpětnému toku krve do sklerotizované žilky a brání tím jejímu opětovnému vyklenutí. Doba komprese je vždy individuální, závisí na rozsahu zákroku a velikosti ošetřených žilek. Minimální doba komprese je 3–6 týdnů. Drobné hematomy  se vstřebávají po dobu 2– 4 týdnů.

Korekce mimických vrásek (Botulotoxin typu A)

Injekční aplikací Botulotoxinu typu A, což je kosmetická forma produktu bakterií Clostridium botulinum, lze dosáhnout vyhlazení vrásek a získání mladistvého vzhledu. Použitelný je v léčbě vrásek na čele, u kořene nosu, u zevních očních koutků a při redukci vrásek na krku.

Aplikace se provádí bez anestezie nebo lze místo ošetřit anestetickým krémem.

Výsledek zákroku se projeví již za 3 - 6 dní. Pokožka je viditelně uvolněnější a vráska méně hluboká. Výsledný efekt vydrží 3-9 měsíců. V přetrvání výsledků hraje roli věk a genetické dispozice, kvalita kůže, životní styl a ošetřené místo. Botulotoxin lze kombinovat s vhodným výplňovým materiálem, například s kolagenem nebo kyselinou hyaluronovou.

Korekce vrásek – injekční výplně

Injekční výplně jsou látky tělu vlastní nebo cizí, které se aplikují pod kůži za účelem vyhlazení a vypnutí stárnoucí pokožky. Používá se kyselina hyaluronová, kolagen, vlastní tuk a jiné.

Zákrok se provádí bez anestezie, někdy v lokální anetezii jen ve formě znecitlivujícího krému.

Délka zákroku záleží na druhu výplně a velikosti ošetřované plochy. Návrat k běžným aktivitám je možný bezprostředně po zákroku.

Výsledný efekt injekčních výplní bývá krátkodobý (6-18 měsíců). V přetrvání výsledků hraje roli věk a genetické dispozice, kvalita kůže, životní styl a ošetřené místo.

Laserové omlazení pleti (Laser resurfacing)

Laserový resurfacing je  výkon, který patří mezi zákroky prováděné za účelem  zlepšení kvality a omlazení pokožky. Principem  je způsobit precizně  kontrolované poranění kůže a vyvolat hojivé a reparační procesy, které následně zlepšují kvalitu kůže. Tato metoda je vhodná  k  vyrovnání vrásek, ošetření jizev po neštovicích a akne. Velmi zjednodušeně - dochází k odpaření velmi tenké vrstvy kůže  a tepelné koagulaci povrchní vrstvy kůže. Účinkem tepla dojde k vypnutí kolagenních vláken v hlubších vrstvách kůže a k následnému zmnožení kolegenu. Horní vrstva kůže se kompletně obnoví, vypne a tím vznikne efekt omlazení.

Výkon se provádí v lokální nebo i celkové anestezii.

Bezprostředně po ošetření je kůže zarudlá. Postupně  během několika dnů se  svrchní vrstva kůže začne olupovat a začíná se objevovat omlazená pokožka. V tomto období je nutno věnovat pokožce zvláštní péči – je třeba chránit ošetřované plochy před slunečním zářením a používat ochranné krémy s vysokým UV faktorem (50+) minimálně po dobu dvou měsíců.

Výhodou jsou výborné estetické výsledky a dlouhodobý efekt.

Mechanické omlazení pleti (Mikrodermabraze)

Mikrodermabraze je velmi šetrná, neinvazivní metoda, při níž dochází k mechanickému odstranění nejpovrchnější vrstvy kůže a následné regeneraci a omlazení pokožky. Používá se pro zmírnění pigmentových (barevných skvrn) a pro zmírnění jemných vrásek v obličeji. Celkově barevně sjednocuje pleť. Ošetřit lze obličej i jiné  části těla - krk, dekolt, prsa a hýždě. Přestože je označována různými termíny (diamantová,...), princip zůstává stejný.

Výkon je bezbolestný,  provádí se bez anestezie.

Radiofrekvenční rejuvenace – omlazení pleti

Radiofrekvence je vysokofrekvenční energie, jejíž účinek spočívá v hloubkovém zahřívání ošetřované tkáně. Teplem dochází ke kontrakci a vypnutí stávajících kolagenních vláken, ke stimulaci tvorby nového kolagenu, zvýšení krevní a lymfatické mikrocirkulace a také k narušení struktury tukových buněk.

Radiofrekvencí se odstraňují vrásky, vypíná pleť, redukuje celulitida a strie. Ošeřit lze tělo i obličej –  hýždě, břicho, oblast kolem očí, podbradek.

Výkon se provádí bez anestezie. Po zákroku se může na ošetřovaném místě objevit zarudnutí, mírný otok, které během několika hodin vymizí.

 

Chemické omlazení pleti (Chemický peeling)

Chemický peeling omlazuje a regeneruje pokožku pomocí peelingových směsí různých látek, nejčastěji hydroxy-kyselin. Je vhodný pro všechny, kteří očekávají rychlé zlepšení vzhledu pleti, zjemnění vrásek. Chemický  peeling   projasní pleť, vyhladí  drobné vrásky a jizvičky, odstraní  pigmentové skvrny  a  sjednotí barvu pleti.  Touto neinvazivní metodou  lze ošetřit  pokožku obličeje, krku, dekoltu, rukou nebo zad.

Ošetření je nebolestivé, anestetika nejsou nutná.

Po chemickém peelingu bývá pokožka lehce zarudlá a mohou se vytvořit malé stroupky, během 5-14 dnů se pokožka začne jemně olupovat. Je důležité se po ošetření  vyhýbat slunečnímu záření a užívat krémy s vysokým ochranným faktorem.

Ošetření intenzivním pulsním světlem

Při ošetření intenzivním pulsním světlem využívají IPL přístroje světlo různých vlnových délek.  IPL má svůj význam při léčbě rosacei, akne, pigmentových skvrn. Dále lze dosáhnout celkového omlazení pokožky - fotorejuvanci. IPL prochází přes vrchní vrstvu kůže epidermis a dostává se až do hlubší vrstvy kůže dermis, kde se nacházejí krevní cévy, pigmentové buňky a kolagenová vlákna. Dochází k regeneraci kůže a tvorbě nových kolagenových a elastinových vláken, jenž jsou produkovány vazivovými buňkami fibroblasty.

IPL přístroji lze provádět fotoepilaci, kdy dochází k téměř trvalému odstranění tmavých chloupků kdekoli na těle. Při odstraňování nežádoucích chloupků  světelný paprsek zachytí melanin, což je pigmentové barvivo, jenž je zodpovědné za tmavé zabarvení chloupku.  Poté se paprsek postupně dostane níže, až k vlasovému folikulu chloupku, který svým působením zničí. Odstraňovat nelze příliš světlé nebo šedé chloupky, které nemají dostatečné množství pigmentu.

Ihned po výkonu  se lze věnovat běžným aktivitám. V místě ošetření se může objevit zarudnutí, které by mělo do druhého dne vymizet. Po ošetření je třeba se vyhnou slunění nejméně na dobu 4 týdnů, a pak používat krémy s vysokým ochranným faktorem.

Medicínská kosmetika

Medicínská kosmetika

 

Plastická operace stydkých pysků (Labioplastika)

Labioplastika umožňuje zmenšení malých nebo velkých stydkých pysků, které bývají často zvětšené a asymetrické. Při atrofii velkých stydkých pysků, což je ztráta objemu a elasticity, lze operací docílit jejich zvětšení.

Operace se provádí téměř vždy v celkové anestezii.

Operace trvá podle rozsahu výkonu přibližně 1 hodinu. Pacientky po labioplastice obvykle odcházejí domů druhý den po operaci. Je dobré, aby v dalším období, asi tak po dobu jednoho týdne, zachovávaly klidový režim, vyvarovaly se dlouhého sezení, včetně delších jízd autem a měly možnost perfektní hygieny několikrát denně. Ke zhojení dochází  za 10-14 dní.

Transplantace tuku (Lipografting, lipofilling))

Tento výkon obnáší přemístění tukových buněk z břicha, stehen, hýždí nebo i z jiných částí těla  a jejich vstříknutí pod pokožku obličeje. Tuk je nejčastěji používán k vyplnění propadlých tváří nebo vrásek po úsměvu mezi nosem a ústy, ke korekci vrásčitosti kůže nebo minimalizování počtu vrásek na čele. 

Podle rozsahu je výkon  prováděn v lokální anestezii nebo v analgosedaci.

Po výkonu jsou v obličeji patrné drobné hematomy, které do týdne vymizí.


Plastická chirurgie A-Z s.r.o., tř. Kosmonautů 1288/1a, 779 00 Olomouc, mob.: +420 604 723 403, mail: info@plastickachirurgieaz.cz

 

  O cookies