Média

Pětileté dívce odoperovali z tváře obří mateřské znaménko


Ještě před dvěma lety by málokdo poznal, že Jessica a Renée Svrčkovi jsou dvojčata. Zatímco první holčička se narodila úplně zdravá, druhé hyzdilo polovinu obličeje velké mateřské znaménko. Díky unikátním operacím plastických chirurgů v olomoucké fakultní nemocnici se podařilo znaménko odstranit.

Reneé (vlevo) a Jessica Svrčkovi s matkou Další 2 fotografie v galerii
Pětiletá Renée (vlevo) podstoupila už dvanáct zákroků, až bude starší, čeká ji také úprava obočí a horního víčka | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Olomoučtí lékaři, kteří malé pacientce "vypěstovali" novou kůži, použili metodu v tak velkém rozsahu jako  první v České republice. "Byl to hrozný pocit, myslela jsem si, že doktoři něco zanedbali. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem se s tím vyrovnala," vzpomíná na narození dvojčat před pěti lety Stanislava Svrčková ze Žiliny.

Lékaři rodičům dívky řekli, že plastickou operaci může podstoupit, musí však počkat do patnácti let. "Nedokázali jsme si představit, jak zvládne školku, školu, pubertu. Děti se jí smály, nechtěly si s ní hrát," dodává Svrčková. Rodiče proto pátrali i po jiných možnostech léčby.

Reneé (vlevo) a Jessica Svrčkovi s rodiči

Potom v televizi viděli reportáž z kliniky v americkém Chicagu, kde podobný případ řešili. Okamžitě začali hledat v České republice i na Slovensku lékaře, který by se do takového zákroku pustil. Nakonec se jim ozval primář oddělení plastické chirurgie olomoucké nemocnice Bohumil Zálešák.

"Šlo o komplikovaný případ, dívka měla postiženou polovinu obličeje včetně nosu, čela, víček a obočí," říká primář.

 

Odborníci ovšem nepoužili obvyklou metodu kožních štěpů, kdy se znaménko vyřízne a nahradí se kůží z jiné části těla. "Pokud bychom to  řešili pomocí kožních štěpů, transplantovaná kůže by měla odlišnou strukturu, elasticitu a zejména barvu. Obrazně řečeno, štěp by působil dojmem nevzhledné záplaty, která by nikdy neušla pozornosti okolí," vysvětlil  Zálešák.

Pětileté dívce s obřím znaménkem pomohl unikátní zákrok
Lékaři představují na tiskové konferenci výsledky unikátního zákroku. V popředí leží na stole snímek Reneé z období, kdy měla pod kůží implantované tzv. expandéry (autor: ČTK)

Místo toho lékaři použili takzvané expandéry, což jsou balonky implantované pod nepostiženou kůži. Ty se postupně naplňují speciálním roztokem, aby se kůže natáhla. "Znaménko jsme vlastně postupně ukrajovali a nahrazovali vypěstovanou kůží," popisuje zákrok Zálešák, který hledal informace hlavně v odborných publikacích.

V Česku se dosud expandéry používaly pouze jednorázově u jizev a znamének, které nelze odstranit prostým chirurgickým vyříznutím. Na tak velké části těla byla tato metoda použita vůbec poprvé.

Zaplatit operaci pomohla veřejná sbírka

Pětiletá Renée během dvou let podstoupila dvanáct zákroků, a až bude starší, čeká ji ještě úprava obočí a horního víčka. Všechny operace stály přes tři sta tisíc. A protože tento typ operace slovenské pojišťovny v Česku neplatí, rodiče peníze sháněli ve veřejné sbírce.

"Jinak je to však metoda pro pacienty dostupná, protože naše zdravotní pojišťovny zákrok hradí," dodal Zálešák. Lékaři odhadují, že rozsáhlá znaménka s plochou přes 20 centimetrů čtverečních se objevují jednou na 4 500 porodů.

V celé republice pak jde ročně o zhruba 20 novorozenců. Pokud se tento handicap odstraní ještě v předškolním věku, znamená to pro dítě menší psychickou zátěž.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/petilete-divce-odoperovali-z-tvare-obri-materske-znamenko-pnw-/zahranicni.aspx?c=A081209_074731_vedatech_jba


Plastická chirurgie A-Z s.r.o., tř. Kosmonautů 1288/1a, 779 00 Olomouc, mob.: +420 604 723 403, mail: info@plastickachirurgieaz.cz

 

  O cookies