Média

Prsa může zvětšit i očař. V zákoně chybí estetická chirurgie


Nedovolte, aby prsa zvětšovali kožaři, prosí léta Česká společnost plastické chirurgie. Každou třetí estetickou operaci podle ní provádí nedostatečně vzdělaný lékař. Ve změnu legislativy doufali odborníci letos, kdy se tvoří nový zákon o zdravotních službách. Jenomže zákonodárci opět zapomněli. 

Každou třetí estetickou operaci provádí nedostatečně vzdělaný lékař, upozorňuje Česká společnost plastické chirurgie. Lidem pak hrozí nejen zklamání nad nepodařeným výsledkem, ale také vážné ohrožení zdraví. V české legislativě totiž chybí definice estetického chirurga včetně požadavků na jeho atestaci. 

Chirurgové doufali, že se letos situace změní. Zákonodárci totiž dostali na stůl nový zákon o zdravotních službách, který řadu pravidel upravuje. "Na estetickou chirurgii jsme ale prostě zapomněli," přiznává šéf zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný.

Zákon se proto bude příští rok novelizovat. "Mezitím se to nějak udělá. Našli jsme paragraf, který říká alespoň to, že se mohou služby poskytovat nejen za účelem léčení, ale i za účelem zlepšení psychického stavu pacienta," uklidňuje Šťastný. 

Prsa v rukou kožaře

Podle současné legislativy může estetickou chirurgii vykonávat prakticky kdokoliv. Stačí vystudovat medicínu. "Zatímco k rekonstrukční chirurgii potřebujete podle zákona potřebné vzdělání a mnoho znalostí, k estestické ne," vysvětluje předseda České společnosti plastické chirurgie Luboš Dražan. Podle něho proto 20 až 30 procent estetických zákroků vykonávají neatestovaní chirurgové.

"Bezpečnost pacienta je proto ponechána pouze na volném trhu a zdravém rozumu pacienta," dodává Dražan. Může se proto stát, že operaci prsou bude vykonávat kožní lékař bez potřebných chirurgických znalostí. "Hlavním problémem jsou komplikace, které úzce zaměřený doktor nerozpozná včas a nedokáže je ani včas řešit. Klienti tak mohou být poškozeni nejen esteticky, ale také zdravotně," upřesňuje místopředseda Bohumil Zálešák.

Podle odborné společnosti je proto třeba v době, kdy se připravuje reforma zdravotnictví, prosadit legislativní změny i v této oblasti. Podle Dražana bude třeba nejen definovat pojem "estetická péče", ale také stanovit pravidla pro atestaci a vzdělávání estetických chirurgů či péče, kterou budou podle zákona poskytovat pacientům: "Každá země se tímto tématem zabývá a my bychom měli jít ve stopách Dánska a Finska, kde oblast upravuje legislativa."

Bezpečnost pacienta je na prvním místě

Podle odborníků by si čeští pacienti měli uvědomit, že zjišťovat informace týkající se jejich estetické operace musejí ještě před zákrokem. Mnozí z nich se totiž zajímají až poté, co se dostaví komplikace. Na co se zaměřit? A jak si vybrat správného lékaře? Na tyto a další otázky odpovídal pro on-line deník TÝDEN.CZ primář Bohumil Zálešák.

Má vůbec laik šanci vybrat si erudovaného lékaře?

V první řadě by si měl zjistit, zda doktor, který ho bude operovat, je odborník. Někteří naši kolegové totiž tvrdí, že až 95 procent plastického výkonu záleží na zručnosti chirurga. Seznam atestovaných plastických chirurgů je na stránkách České společnosti plastické chirurgie, kam se mohou pacienti předem podívat. Spousta lékařů má i své webové stránky. Je také dobré obrátit se na více odborníků a porovnat jejich názory.

MUDr. Bohumil Zálešák.Čeho by si měl klient všímat, pokud si jde prohlédnout kliniku či přímo operační sál?

Prostředí hraje velkou roli. Podíváte se, jaký je tam pořádek, zda je tam čisto, jestli je všechno správně označené. Strašně důležitou roli hraje i to, jak se k vám chová personál, jak jsou procesy řízené. Na tom strašně moc záleží. Je dobré se přijít podívat před operací. Je to stejné jako ve špinavém obchodě, který ve vás důvěru nebudí a nic si tam nekoupíte.


A kde hledat pomoc, pokud se operace nepovede a lidé ztratí důvěru ve svého doktora?

K těmto věcem v životě normálně dochází a solidní lékař dokáže vycítit, že ta situace je neúnosná a často pacientům navrhne, jestli nechtějí se zastavit u někoho jiného, a dokáže doporučit člověka, který té problematice rozumí. Pokud ten pacient tu pomoc nedostane, tak nejjednodušší věc je obrátit se na někoho v regionu, kde jsou garanti estetické chirurgie. To najdete například na stránkách Společnosti estetické chirurgie. Myslím si, že nikdo pacienta neodmítne.

Zdroj: http://m.tyden.cz/rubriky/domaci/zdravotnictvi/prsa-muze-zvetsit-i-ocar-v-zakone-chybi-esteticka-chirurgie_213517.html


Plastická chirurgie A-Z s.r.o., tř. Kosmonautů 1288/1a, 779 00 Olomouc, mob.: +420 604 723 403, mail: info@plastickachirurgieaz.cz

 

  O cookies