Média

Francouzské silikony ženy zneklidnily, část si je ponechá


Plastická operace. Ilustrační foto

Plastická operace. Ilustrační foto Autor: DENÍK/Miroslav Kucej

Olomouc - Francouzské prsní implantáty, které ženám v zahraničí praskaly, má i zhruba desítka pacientek olomoucké fakultní nemocnice.

Některé z nich svedly vysilující boj s rakovinou prsu, teď mají obavy z implantátu.

Stejně jako jiná zdravotnická zařízení i oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc používalo prsní implantáty PIP. Certifikované a Státním ústavem pro kontrolu léčiv registrované francouzské silikony specialisté použili zhruba u desítky pacientek.

O vyšetření v těchto dnech požádaly i další ženy, kterým lékaři zvětšili či rekonstruovali prsa.

„V současnosti dokončujeme revizi všech chorobopisů pacientek po augmentaci nebo rekonstrukci prsů. Pacientky se hlásí ke kontrole a budou absolvovat nezbytná vyšetření. Chápeme jejich obavy a jsme samozřejmě připraveni je vyšetřit a domluvit se případně na dalším postupu,“ reagoval Bohumil Zálešák, místopředseda České společnosti plastické chirurgie a primář Oddělení plastické a estetické chirurgie FNOL.

Doposud lékaři na olomouckém pracovišti vyšetřili na dvě desítky pacientek, které se přišly ujistit, že je s jejich implantáty vše v pořádku.

„Drtivá většina z nich měla jiné implantáty než PIP. K hromadnému zvaní pacientek jsme nepřistoupili z toho důvodu, že zatím se ministerstvo zdravotnictví ani zdravotní pojišťovny nevyjádřili k ekonomické stránce věci,“ sdělil primář.

Ani jedna nepřišla na kliniku proto, že by měla problémy související s nevyhovujícími implantáty a podle olomouckých odborníků ženy i přes komplikovanou situaci zachovávají klidný a racionální postoj.

Ministerstvo doporučuje odstranění

Ministerstvo zdravotnictví ženám s implantáty PIP, kterých byly v České republice použity necelé tři tisíce ve zhruba 50 zdravotnických zařízeních, doporučuje jejich odstranění.

„Pouze odstranění implantátů může definitivně rozptýlit obavy pacientek. Nicméně systematické a pravidelné sledování žen, které nemají klinické potíže a chtějí si implantát ponechat, je jednou z možností, jak tuto situaci řešit. Na kontroly naše pacientky zveme běžně po roce až po dvou letech, v tomto případě by musely přicházet zřejmě dvakrát ročně,“ uvedl primář Zálešák.

Některé pacientky, se kterými již olomoučtí specialisté hovořili, daly najevo, že si implantát zatím vyoperovat nenechají.

„Je zřejmé, že část žen si implantát ponechá,“ doplnil primář.

Zatím není zcela jasné finanční vypořádání situace.

„Je snahou České společnosti plastické chirurgie, České společnosti estetické chirurgie, ministerstva, pojišťoven a lékařů najít řešení, které by vyhovovalo všem stranám,“ poznamenal Zálešák, který je zároveň národním sekretářem ISAPS (mezinárodní společnost estetické a plastické chirurgie), která sdružuje pouze certifikované chirurgy a stará se o to, aby pacienti podstupující tyto zákroky měli zajištěnu maximální bezpečnost.

Nejčtastější je úprava víček, pak ňader

Mezi ženami se silikony jsou jednak ty, které si nechaly provést zákrok z čistě kosmetického důvodu, ale i pacientky po rakovině prsu.

Cena za zvětšení prsů se v České republice dlouhodobě pohybuje mezi 45 a 65 tisíci korunami.

„Závisí na typu použitých implantátů,“ upřesnil primář.

Zájem o plastické operace přitom dlouhodobě roste.

„Nejčastěji si u nás pacienti nechávají operovat víčka, potom následují operace prsů a operace obličeje,“ uzavřel primář Zálešák.

Používali materiál na počítače

Prsní implantáty francouzského výrobce PIP podle informací ze zahraničí začaly praskat a pacientkám působily záněty.

Místo zdravotně nezávadného silikonu firma implantáty vyráběla z průmyslového, který se používá třeba na počítačové součástky. Podle všeho chtěla ušetřit.

Státní ústav pro kontrolu léčiv již zaznamenal první problém v Česku, který by mohl souviset s vadnými silikonovými implantáty francouzského výrobce PIP.

Ministerstvo počátkem ledna doporučilo na základě postoje odborných lékařských společnost, aby ženy, které mají implantát od francouzského výrobce, šly na operaci a nechaly si silikon vyměnit. V opačném případě by měla být pravidelně sledována lékařem

 

Zdroj: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/francouzske-silikony-zeny-zneklidnily-cast-je.html


Plastická chirurgie A-Z s.r.o., tř. Kosmonautů 1288/1a, 779 00 Olomouc, mob.: +420 604 723 403, mail: info@plastickachirurgieaz.cz

 

  O cookies